Zeybek

 In Blog

Zeybek Kursu 

Zeybek kursuaradığınızda ilk aklınıza gelen ilkdans tv ve serkanersoziledans olmalıdır. Eğitmenlerimizden Şebnem ERTEKİN istanbul Teknik Üniverisitesi
Halk Oyunları Konservatuarından mezun olup uzun zamandır eğitimler vermektedir. Zeybek kursu verirken sabır ve gözlem kendisinin en iyi özelliklerindendir. Zeybek kursu veririken gösterdiği sabır ve öğretme azmi sıkça rastlanan bir durum değildir.

Zeybek nasıl oynanır. Türkiye yedi bölgeye, yedi bölgenin her birinde farklı
kültürlere ve bu kültürlerin bize işlemiş olduğu milyonlarca eşsiz  geleneğe sahiptir.
Her gelenek kendine özgü ve özeldir. Kimisi insanı umutlandırır, kimisi hüzünlendirir, kimisi heyecan verir, umutsuzluğa yol açar.

Nedir bizim duygularımızı bu kadar yoğun bir şekilde ortaya çıkaran gelenekler; asker uğurlarız doğuda ağıtlarla batıda türkülerle,
düğün yaparız doğuda halaylarla Karadeniz’de horonlarla egede zeybekler ile.

zeybek dans kursu

Zeybek kursu

Hepsi bizim, hepsi özel, hepsi eşsiz. Ama bir tanesi var ki tarihte herkese korku salan haklının yanında haksızın karşısında duran,
yetenekli, asil, gençlerimizi askere onlarla uğurladığımız cesaretlensinler diye,
düğünlerimizi onlarla yaptığımız damatlarımız gelinlerini sahiplenip bir ömür boyu korusunlar diye.

Düğünde zeybek

öncelikle bize yaşattığı o mükemmel duyguları yaşamak ve bizi izleyen misafirlerimize yaşatmak için. Ama bunun dışında zeybek oyununu öğrenmeye başladığımız andan itibaren içimizde ki o inanılmaz güç ,cesaret ve koruma duygusunu hisseder ve bunu karşımızdakine de hissettirmeye başlarız. Kendimize olan özgüvenimiz artar ve buınu dışarıdaki insanların farketmemesi imkansızdır.

Düğünde bu dansı tercih etmemizin bir diğer sebebi ise ( o mükemmel duyguları seyirciye geçirmenin dışında) dansın etkileyici ve anlamlı olması. Düğüne zeybek oynayarak giriş yaparız ki bunun anlamı ; kızınızı ömür boyu koruyacağım ve kollayacağım.
Ayağı yere sağlam basar ki bunun anlamı düştüğümde (hastalıkta); kolları yukarı kaldırır zeybek gökyüzüyle birleşir ki bunun anlamı (sağlıkta) ve daire içinde oynanır ki bunun anlamı da (dünya durana dek) totalde birleştirecek olursak hastalıkta ve sağlıkta sonsuza kadar  seni her zaman koruyacağıma yemin ederimdir. Bunu da dans ile anlatmanın en güzel yolu da zeybektir işte.

Zeybek oynayan kişiye efe denir. Efeler grubun başıdır en öndedir yetenekli ve akıllıdır.
Grubun diğer üyelerine de kızan denir.
Kızanlar grubu daha güçlü ve daha anlamlı kılarlar.
Efe kızanları ile anlam kazanır korunur kollanır. Burdan yola çıkarak zeybek oyununu kalabalık bir grup halinde icra etmek daha etkilidir kızanların nidaları ile birlikte.

İletişim: www.ilkdans.tv

instagram: https://www.instagram.com/serkanersoziledans/

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search